اظهارنامه مالیاتی در تهران

اظهارنامه مالیاتی در تهران

اظهارنامه مالیاتی در تهران

اظهارنامه مالیاتی یا سند مالیاتی، یک گزارش رسمی است که توسط شرکت ها مطابق با قوانین و مقررات مالیاتی تهیه و ارائه می‌شود. یکی از شرکت‌هایی که اظهارنامه مالیاتی در تهران را تهیه و ارائه می‌دهد، شرکت ترازان حساب است. ترازان حساب یک شرکت فعال در زمینه حسابداری و مشاوره مالی، گزارشات فصلی، امور مالیاتی است که به ارائه خدمات مالیاتی در تهران به مشتریان خود می‌پردازد. این شرکت، مشتریان خود را در تهیه اظهارنامه مالیاتی و ارائه آن به سازمان مالیاتی کمک می‌کند.


شرکت حسابرسی در کرج
09120457605

اظهارنامه مالیاتی چیست؟ نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی 1402

اظهارنامه مالیاتی به معنای ارائه اطلاعات مالی مربوط به درآمد و هزینه‌ها برای اداره مالیاتی است. این اظهارنامه توسط شرکت‌ها و تاجران حقیقی در پایان سال مالی تهیه و به اداره مالیاتی ارائه می‌شود، تا میزان مالیات پرداختی توسط آن‌ها مشخص شود. این اظهارنامه شامل اطلاعاتی مانند سود و زیان، هزینه‌ها، استهلاک و سایر موارد مالی مربوط به تجارت افراد و شرکت‌ها است.

 در صورتی که افراد یا شرکت‌ها این اطلاعات را به درستی اعلام نکنند، ممکن است ممیزین اداره مالیات مبلغ مالیات را به صورت تخمینی تعیین کنند و پرداخت این مبلغ برای مودیان ضروری خواهد بود. از آنجایی که تاجران به هزینه‌ها، سود و زیان خود آگاه‌تر هستند، توصیه می‌شود حتماً در زمان مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و ارسال کنند.

 نکته مهم درباره اظهارنامه مالیاتی 1402 این است که، اشخاص حقیقی تا پایان خردادماه 1402 فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال مالی 1401 را تکمیل و ارسال کنند. بنابراین، به این نتیجه می‌رسیم که اظهارنامه مالیاتی در تهران کارنامه مالی است، که هر ساله اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات به منظور محاسبه مالیات خود به سازمان مالیاتی تقدیم می‌کنند. هم‌اکنون با استفاده از اظهارنامه الکترونیکی، فرآیند‌ها تحت سامانه متمرکز انجام می‌شود.

نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی 1402

اشخاص موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی در تهران

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی در ایران، به جز تعداد معدودی که مشمول معافیت مالیاتی هستند، بایستی این خدمات را انجام دهند. این شامل ناشران و سایر شخصیت‌های حقوقی است. اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، نیز مکلف هستند درآمد خود را اعلام کرده و مالیات آن را پرداخت کنند. 

اتباع غیر ایرانی که در ایران درآمد دارند نیز با معادلات قانون مالیاتی مشابه اشخاص داخلی به پرداخت مالیات اجباری می‌پردازند. صرفاً اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی که در خارج از کشور اقامت دارند و درآمدهایشان از داخل ایران تامین می‌شود مستثنی هستند و مشمول مالیات در ایران نمی‌شوند.

چگونگی تنظیم اظهارنامه مالیاتی در تهران

قبل از سال ۱۳۹۱، مودیان مالیاتی مجبور بودند اظهارنامه‌های کاغذی خود را از مراجع مالیاتی خریداری کرده و اطلاعات مالی خود را در آنها وارد کنند و سپس آنها را ارسال کنند. اما این فرآیند زمان‌بر و هزینه‌بر بود. به منظور تسهیل و سرعت‌بخشی به فرآیند ارسال و دریافت و تحلیل اطلاعات مودیان مالیاتی، اظهارنامه الکترونیکی از سال ۱۳۹۱ وارد عمل شد. اکنون شما می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی، اطلاعات مالی خود را وارد کنید و اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی خود را تکمیل و ارسال کنید و در نهایت کد رهگیری دریافت کنید. 

همچنین برای اظهارنامه ارزش افزوده و دریافت پلاک دفتر هم، می‌توانید فرآیند را در سامانه‌های مربوطه در بستر اینترنتی انجام دهید. در حال حاضر، سازمان امور مالیاتی قصد دارد اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور حضوری مودیان تنظیم کند.

مراحل ثبت نام الکترونیک سامانه اظهارنامه تکمیل شده و می توانید از خدمات غیرحضوری این سامانه با مراجعه به وبسایت www.tax.gov.ir استفاده کنید. این خدمات برای تمامی افراد حقیقی، شرکت ها و سازمان های حقوقی قابل دسترسی است.

خدمات اظهارنامه مالیاتی در تهرن

روش تهیه اظهارنامه الکترونیکی چگونه است؟

برای آغاز فرآیند ارائه اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی، ابتدا باید به سایت مربوطه مراجعه کرده و مدارک و اطلاعات هویتی خود را ارسال کنید. سپس پرونده شما تشکیل می‌شود و شما به عنوان مودی مالیاتی شناخته می‌شوید. پس از اتمام تشریفات قانونی، شناسه ملی و کد اقتصادی برایتان ارسال می‌شود.

 برای دسترسی به اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی خود، کد کاربری و رمز عبور را دریافت خواهید کرد که باید به صورت محرمانه از طریق پست به شما ارسال شود. وجود کد کاربری و رمز عبور برای انجام وظایف مالیاتی الزامی است. لطفا در صورت تمایل، متن را بهبود دهید.

شرکت حسابداری در تهران، با کارشناسان برتر مالیاتی و مدیریت موفق با 15 سال فعالیت در این زمینه می تواند، بهترین خدمات مالیاتی را به مشتریان ارائه دهد.

چه زمانی باید اظهارنامه ارائه شود؟

بر اساس قانون سازمان امور مالیاتی، تسلیم این اسناد برای اشخاص حقیقی ۳ ماه پس از پایان سال مالیاتی و برای اشخاص حقوقی ۴ ماه پس از پایان سال مالی آنها صورت می‌گیرد.

نحوه پیش ثبت نام در سامانه اظهارنامه مالیاتی در تهران

با سوابقی که بیان شده، ثبت نام در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی، از جمله ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، شامل چهار مرحله است. این مراحل به شرح زیر هستند:

 1. پیش ثبت نام الکترونیکی: در این مرحله، شخص باید اطلاعات اولیه خود را وارد کند و یک نام کاربری و رمز عبور برای حساب خود تعیین کند.
 2. ثبت نام الکترونیکی: در این مرحله، شخص باید اطلاعات دقیقتری را برای ثبت نام کامل خود وارد کند، از جمله اطلاعات شخصی و اطلاعات مالی. همچنین، این مرحله شامل ارسال مدارک و مستنداتی مانند کارت ملی، اصل و کپی قراردادها، و صورت حساب‌های بانکی است.
 3. راستی آزمایی اطلاعات: در این مرحله، مشتری باید اعتبار اطلاعات خود را تأیید کند. یعنی باید مدارک مورد نیاز را برای راستی آزمایی اطلاعات خود به مراجع مالیاتی ارائه دهد.
 4. 4. مرحله نهایی: در این مرحله، مشتری به صورت رسمی و قطعی در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی ثبت نام می‌شود. پس از پایان این مرحله، مشتری مجاز به استفاده از تمامی خدمات و امکانات سامانه مالیاتی می‌باشد.

چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی ۱۴۰۲ تهران

چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی ۱۴۰۲ تهران

قبل از توسعه خدمات امور مالیاتی الکترونیکی در کشور، مودیان مالیاتی مجبور بودند اظهارنامه های مالیاتی خود را با استفاده از فرم های کاغذی و بر اساس جدول ضرایب مالیاتی، تهیه کرده و به اداره مالیات ارسال می کردند. به همین دلیل، مودیان مالیاتی مجبور بودند این فرم ها را از ادارات مالیاتی یا سایت مربوطه دریافت کنند و پس از پر کردن آنها، به صورت حضوری به اداره مالیات خود تحویل دهند که این روند زمانبر و مراحل آن سختگیرانه بود. بر طبق این قانون مراحل ثبت نام :

 • ابتدا، وارد صفحه اصلی سایت سازمان امور مالیاتی کشور ،با نشانی tax.gov.ir شوید.
 • برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402 بعد از ورود به صفحه اصلی، بر روی گزینه ثبت نام الکترونیک کلیک کنید.
 • در صفحه جدید، مقررات مربوط به ثبت نام در سامانه مالیاتی کشور را مطالعه کرده و ورود به ثبت نام را کلیک نمایید.
 • پس از وارد کردن شماره ملی و عبارت امنیتی شخصی خود، دکمه ورود به ثبت نام را بزنید.
 • در این مرحله بر روی دکمه پیش ثبت نام جدید، کلیک کنید.
 • اکنون کد پستی و شماره تلفن همراه خود و بعد از وارد کردن عبارت امنیتی، گزینه پیش ثبت نام جدید را انتخاب کنید.
 • بعد از تکمیل ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1402، اجازه ثبت اظهار نامه و ارسال آن، به سازمان را دارید.

چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی ۱۴۰۲ تهران

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی در تهران 1402

نکات قابل توجه در ثبت نام و اصلاح اظهارنامه مالیاتی عبارتند از:

 1. مودیان مالیاتی باید طبق قانون، اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت قانونی مربوطه به اداره مالیات ارسال کنند.
 2. در صورت وجود مشکل در تکمیل و ثبت نام، مودیان مالیاتی مجازند تا ۳۰ روز پس از مهلت ارسال اظهارنامه، برای اصلاح اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند.
 3. برای بهبود این فرآیند، بهتر است مودیان مالیاتی متناسب با نیازهای خود از خدمات آنلاین اداره مالیات استفاده کنند.
 4. قبل از ارسال اظهارنامه، بهتر است اطلاعات مالی و مالیاتی خود را دقیقا بررسی کنید تا از ادوار سازگار با قوانین مالیاتی مطمئن شوید.
 5. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر درباره موارد خاصی در ارتباط با ثبت نام و اصلاح اظهارنامه مالیاتی خود، می توانید به مشاور مالی متخصص رجوع کنید.
 6. رعایت مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی و اصلاحات آن به طور دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است، در غیر اینصورت ممکن است جریمه مالی برای شما اعمال شود.
 7. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ها و مقررات مربوط به ارسال اظهارنامه مالیاتی و اصلاحات آن، به سایت رسمی اداره مالیات مراجعه کنید.

مزیت ارسال اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی

مزیت ارسال اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی

تسهیل و تسریع روند رسیدگی به صورت های مالی مودیان مالیاتی، عمل کردن به تکالیف قانونی، شفافیت در کسب و کار و پرداخت مالیات از مهمترین فواید ارسال به موقع اظهارنامه الکترونیکی می باشد. ارسال اظهارنامه به شرح زیر مزایایی برای مودیان دارد:

 1. تسهیل و تسریع روند رسیدگی
 2. عمل کردن به تکالیف قانونی
 3. شفافیت در کسب و کار
 4. جایزه خوش حسابی
 5. بخشودگی و معافیت های مالیاتی

سخن پایانی

اظهارنامه مالیاتی در تهران، یک گزارش مالی است که جمع‌آوری و نمایش اطلاعات مالی و مالیاتی شرکت را در یک زمان خاص از سال ممکن می‌سازد. این گزارش شامل دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام شرکت و همچنین درآمد و خرابی‌های حاصل از فعالیت‌های عملیاتی است. اظهارنامه مالیاتی ترازان حساب برای شرکت‌ها اجباری است و به عنوان ابزاری برای حسابداری مالی و مالیاتی شرکت استفاده می‌شود.

 موسسه حسابداری ترازان حساب یکی از برترین های خدمات مالیاتی و مشاوره مالیاتی در تهران است ، که سالها در حوزه تنظیم اظهارنامه مالیاتی در تهران فعالیت دارد و به عنوان یکی از برترین ها با برگزاری دوره های کار آموزی شناخته میشود.

شماره تماس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Call Now Button